Past Winners

Year Pro Club Score Team Score
2016 Erik Van Rooyen Cape Town (S. Africa) -13 Sam Matthew
Eric Hayne
John Reardon
Steven Kelly
-67
2016 Martha Nause Mendakota CC +1 Kristi Meyer
Sue Borchard
Lottie Steinke
Krista Honsa
-36
2015 Ryan Helminen Ridgeway Golf Club -9 Bump Werness
Randall Coleman
Brandon Lambert
Francis Madden
-61
2015 Carolyn Barnett-Howe Alexandria GC -3 Lori Money
Lori Thomas
Sharon Manning
Brenda Knowles
-33
2014 Don Berry Edinburgh USA -16 Craig Brischke
Carl Horsch
Johnathan Dolphin
Jim Montalbano
-56
2014 Lisa Grimes Alexandria GC -5 Janine Moffa
Ede Rice
Carlotta Gruebele
Sharon Doyle
-43
2013 Ryan Helminen Ridgeway Golf Club -12 Chris Bailey
Rob Armfield
Patrick Gustafson
Mike McCauley
-60
2013 Martha Nause Mendakota -2 Martha Nause
Julie Lenertz
Connie Sillerud
Kathy Pearson
-34
2012 Craig Brischke Tanners Brook -11 Craig Waryan
Scott Linnerooth
Jim Dumke
Steven Kelly
-63
2012 Martha Nause Mendakota +1 Angela Ause
Connie Sillerud
Willow Flaherty
Elizabeth Schaan
-40
2011 Ben Freeman Oxbow (ND) -11 Luke Benoit
Eric Hayne
Jim Winsor
Patrick Tinucci
tie
John Carlson
Chris Prosser
Robert Borgeson
Ed Passe
-60
2010 Ryan Helminen SentryWorld (WI) -9 Aaron McClay
Ryan Steensland
Gregory Skarda
Philip Johnson
-63
2009 Jeff Sorenson Columbia -16 Brett Swedberg
Ryan Steensland
Bob Neitzke
Greg Wittnebel
-73
2008 John Carlson Wayzata -13 Joe Stansberry
Tommy Anderson
Aaron Pulanco
Steven Kelly
-58
2007 John Carlson NGA Tour -15 Craig Brischke
Colin Hooker
Steve Kopesky
David Roth
tie
Todd Kolb
Greg Hilding
Bryan J. Reinhart
Dan Gilroy
-51
2006 Dave Tentis Troy Burne -11 Craig Brischke
Tom Otteson
Dennis Pulanco
Tom Stokes
-59
2005 Tim Hegna Sundance -13 John Snyder
Adam Palodichuck
Rick Kot
Rich Bordas
-70
2004 Chris Winkel Impact Golf Services -5 Tom Nelson
Pete Lacoursiere
Jaime Frischmann
Dave Langer
-63
2003 Dave Tentis Tanner’s Brook -15 Mike Flaherty
Pat Donaghue
Don Atkinson
Jim Pederson
-61
2002 Don Berry Edinburgh USA -14 Tom Nelson
James Vathing
Sheil Nelson
Roy M. Svee
-77
2001 Dave Tentis Mississippi Dunes -10 Derek Stendahl
Dennis Whaley
Larry Foss
Todd Arens
-66
2000 Craig Brischke Phalen Park -7 John Shimpach
Dave Anderson
Jimmy Jones
Marc Goldstein
-67
1999 Don Berry Edinburgh USA -13 Tom Little
Eric Mogren
Don Prettyman
Jim Terry
-68
1998 Dave Tentis Mississippi Dunes -7 Dennis Pulanco
John Towle
Timothy Vernon
Duncan S. Wall
-45
1997 Mike Barge Hazeltine -5 Rick Dodge
Lon Hand
Tom Mogren
Dale Schenian
tie
Pete Boerboon
Terry Comstock
Pat Kavanagh
Bill King
-25
1996 Don Berry Edinburgh USA -9 Paul Hensler
Paul Remus
John Schlitz
Mike Ziegler
-64
1995 Don Berry Edinburgh USA -15 Will Carlson
Bob Dreger
Bill King
Steve Willock
-50
1994 Dave Nordeen Brackett’s Crossing -11 Paul Remus
Kit Svee
Steve Tomaszewski
Jim Yoswa
-70
1993 Bill Israelson Northland -6 Jon Chafee
Roger Darling
Dick Kadrie
Gary Thurston
-59
1992 Don Berry Edinburgh USA -7 Don Berry
Carl Sandstrom
Terry Schacht
Steve Walling
-57
1991 Bill Israelson Nemadji -12 Steve Kopesky
Jeff Nelson
Steve Towle
Matt Vandelac
-73
1990 Tom Lehman Unattached -12 Kelly Cadwallader
Randall Coleman
Dale Jones
Don Kelly
-68
1989 John Snyder Edinburgh USA -11 Dan Corll
Bob Hafiz, Sr.
Bill Mogren
John Snyder
-66
1988 Don Berry Edinburgh USA -10 Mert Becker
John Bloomquist
Phil Hurrle
Harold Strassener
tie
Tom Mogren
Dennis Putney
Rick Swanson
Joe Walker
tie
Don Baker
Bob Byer
Ed Farni
Don Taflin
-59
1987 Bob Olds Minnetonka -2 Bob Evans
Bill Mellgren
Bruce Ruecker
Mike Zampion
-40
1986 John Snyder Unattached -14 Charles Bryant
Dave Kelvie
Bob Olschefski
Vaughn Stai
-70
1985 Mike Zinni La Vista, TX -7 Rick Cornell
Dave Kelvie
Bob Kershaw
Craig Waryan
tie
Quinn Griffing
Steve Harris
Mike Rohn
Richard Walker
tie
Walt Fahy
Terry Greenhoe
Tom Otteson
Roy Svee
-61
1984 Ron Gring Grenelefe, FL -9 Steve Kopesky
Bill Mellgren
Jack Neely
Doug Schuler
-67
1983 George Shortridge Greenhaven -12 Jim Cochran
Martin Colon
Jim Lennon
Bill Rislove
-77
1982 Rick Ehrmanntraut U of M -5 Jack Burmeister
Steve McIntyre
Greg Meyer
Craig Waryan
-69
1981 Rives McBee Las Colinas, TX -10 Cliff Hultgren
Art Koch
Ed Langert
Greg Skarda
tie
Bill Molin
Rick Sitek
Gary Thurston
Rick Warner
-76
1980 Joel Goldstrand Minneapolis -7 Jim Burmeister
Dave Haberle
Carmen Tuminelly
Dennis Whaley
-70
1979 George Shortridge Greenhaven -6 Bob Daly
Ken Gorg
Ralph Nardini
Dennis Pulanco
-77
1978 Dave Haberle North Oaks -9 Leigh Couture
Terry Hogan
Bob Shursen
Rollie Ufer
-67
1977 Rick Ehrmanntraut U of M -7 Ed Farsht
Dick Kinderman
Dick Lind
Bob Reith, Jr.
-66
1976 Ron Benson Maple Hills -11 Mike Berry
Dan O’Neill
Bob Zeigler
-45
1975 George Shortridge Greenhaven -11 Scot Soltow
Brad Swanson
Dick Yannarelly
tie
Ron Benson
Donn Peck
Rick Prokosch
-40
1974 George Shortridge Greenhaven -15 Mark Rikess
Jerry Rislove
Jack Swendahl
-35
1973 George Shortridge Greenhaven -12 Bob Klas
Dick Nelson
-32
1972 Clayton Johnson Como -2 Loren Krugel
Al Schultz
-24